Św. Florian

florian.jpg

Św. Florian żył na przełomie III/IV wieku. Jego życiorys znamy niemal wyłącznie ze znacznie późniejszych podań. Na ich podstawie uważa się, że św. Florian, był urzędnikiem cesarskim z Norikum prowincja rzymska na terenie dzisiejszej Austrii). Gdy za panowania Dioklecjana wybuchły prześladowania chrześcijan, św. Florian udał się do Lauriacum, aby ich umocnić na duchu (sam bowiem był już wyznawcą Chrystusa). Niebawem wiadomość o jego działalności dotarła do miejscowego prefekta Akwiliana, który natychmiast kazał go aresztować i strącić z kamieniem u szyi do Anizy (dziś Ems). Miało to nastąpić w 304 roku. Po wyłowieniu ciała pochowała jej w pobliżu miasta pobożna wdowa Waleria. Inne wersje mówią, że Florian był żołnierzem rzymskim, który zanim został utopiony przeszedł wiele cierpień i tortur.

Jego wstawiennictwa wzywa się w czasie powodzi, pożarów, nieurodzajów i sztormów.

Wspomnienie obchodzimy 4 maja - jest to również międzynarodowe święto strażaków.

Modlitwa strażaka

( autor nieznany, tłum. Jolanta Kozak)

Gdy obowiązek wezwie mnie

Tam wszędzie, gdzie się pali,
Ty mi, o Panie siłę daj,
Bym życie ludzkie ocalił.

Pozwól, niech dziecko póki czas
Z płomieni cało wyniosę,
Przerażonego starca daj
Ustrzec przed strasznym losem.

Daj, Panie, czujność, abym mógł
Najsłabszy słyszeć krzyk,
Daj sprawność i przytomność, bym
Ugasił pożar w mig.

Swe powołanie pełnić chcę
I wszystko z siebie dać:
Sąsiadów, bliźnich w biedzie strzec
I o ich mienie dbać.

A jeśli taka wola Twa,
Bym życie dał w ofierze,
Ty bliskich mych w opiece miej.
O to Cię proszę szczerze.

Modlitwa pochodzi z książki: Richarda Picciotto "Ostatni z żywych"

trwa inicjalizacja, prosze czekac... OSP Szarowola
trwa inicjalizacja, prosze czekac...